Calendar Of Events
Featured Videos
Carbery Championship Programme 2020
03/07/2020
COISTE CHONTAE CHORCAÍ Roinn Iar Dheiscirt
We have exactly ten weeks to run off our Junior A & B Football and Hurling Championships in the Carbery Division.
The Bandon Co-Op Junior A Football Championship will have six rounds taking six weekends,with all games being played to a conclusion on the day bar the final if possible. C.C.C. decided that the original Championship with the 20 Teams would be run off in the Junior A Football Championship and this is starting on Saturday 25th July.
TheR.C.M Tarmacadam Junior A Hurling Championship as originally scheduled would have taken seven rounds to finish, seven weekends which was not practical or realistic. Accordingly the C.C.C. has decided a slight change to this Championship which would cut it to five rounds.
In order to meet the deadlines for County Board the dates of all the Fixtures must be strictly adhered to taking into consideration the County Boards Programme of Championship Fixtures. In line with County Board and our Carbery Championship Regulations 2020 all Championship Fixtures must be concluded on the day up to Semi-Final stage.
The following shall be played in all Games that end in a Draw:
1 period of Extra-Time- 10 minutes per Half.
1 period of Extra-Time- 5 minutes per half
5 penalties to be taken, if still level penalties to be taken by the same 5 penalty takers until a result is got.
The C.C.C.decided that League Fixtures can be played on Weekending Friday 17th July (Hurling) Saturday July 18th (Hurling or Football)Sunday 19th July (Football) no permission will be granted for Challenge Games for the 17th/18th & 19th July.
All other Championships will proceed as planned at the beginning of the season.
It is hoped to complete the Clóna Milk Under 21 Championships at all levels in October and November.
Bandon Co-Op Junior A Football Championship (20 Teams) .
Arigideen Rangers,Ballinascarthy,Bandon, Barryroe, Carbery Rangers, Castlehaven, Clann na nGael,Clonakilty, Dohenys, Diarmuid O Mathuna, Kilbrittain, Kilmacabea, Kilmeen, Muintir Bhaire, O’ Donovan Rossa, St Colums, St James, St Marys, St Oliver Plunketts,Tadgh Mac Carthagh.
Round 1: 10 games Extra-Time
Saturday 25th July
St Colums v Kilbrittain, Dunmanway at 7pm
St Mary's v Diarmuid O Mathuas, Bandon at 7pm.
St Oliver Plunketts v Muintir Bhaire, Skibbereen, at 7pm.
Kilmeen v Tadgh Mac Carthaigh, Leap, at 7pm.
Sunday 26th July
Clann na nGael v Dohenys, Rossmore, at 7pm
Castlehaven v Argideen Rangers, Ardfield, at 7pm
Kilmacabea v Bandon, Ahiohill, at 7pm.
Clonakilty v St.James, Rosscarbery, at 7pm.
Ballinascarthy v Barryroe, Kilbrittain, at 7pm
O Donovan Rossa v Carbery Rangers, Aughaville, at 7pm.
Round 2: 10 teams- 5 games (Loser’s Round) w/e August 7th-9th where feasible/ w/e August 14th-16th
Loser A v Loser B
Loser C v Loser D
Loser v Loser F
Loser G v Loser H
Loser I v Loser J
Round 3: 15 Teams – (10 Round 1 + 5 Round 2 Winners) = 7 Games + 1 Bye (Round 1 Winner) w/e Aug 28th- 30th where feasible w/e 4th-6th September
Quarter-Finals:w/e 11th-13th September.
Semi-Finals : w/e 18th-20th September
Final:w/e 25th-27th September
R.C.M Tarmacadam Junior A Hurling Championship (11 Teams) New Draw extra time in all games
Ballinascarthy, Bandon, Clonakilty, Diarmuid O Mathunas, Dohenys, Kilbree, Newcestown, St.Colums, St.James, St.Mary’s, St. Oliver Plunketts
(Round 1)
Saturday 1st August
(C) : Clonakilty v Diarmuid O Mathunas, Ahiohill, at 7pm
Sunday 2nd August
(A) :Newcestown v St.Mary’s, Bandon at 7pm.
(B) : St.Oliver Plunketts v St.James, Clonakilty at 7pm.
(D): Ballinascarty v Dohenys, Enniskeane, at 3.30pm.
(E) : Bandon v St.Colums, Castletoenkennigh, at 7pm.
(F) Kilbree (BYE)
Round 2: 2 games (Losers Rd) w/e 7th-9th August
(1) Kilbree v Loser’s A
(2) Loser’s B v Loser’s C
(3) Loser’s D v Loser’s E
If Kilbree lose they will play one of the Loser’s from (2) or (3) ( to be Drawn)
Quarter-Finals:8 Teams = 4 Games w/e 21st-23 rd August where feasible w/e 28th/30th August
Semi-Finals: 4 Teams = 2 Games w/e 28th-30th August w/e 11th-13th September
Final: 2 Teams =1 Game T.B.C.
Bandon Co-Op Junior B Football Championship: (5 Teams) Extra-Time
Bantry Blues, Goleen,Ilen Rovers, Newcestown, Randal Óg.
26th July
Round 1:
(A) : Newcestown v Randal Óg, Enniskeane at 7pm
(B) : Ilen Rovers v Bantry Blues, Durrus, at 7pm.
(C) Goleen Bye
Round 2A – 3 teams (Loser’s Group)
Bye v (A) w/e 7th/9th August 14th/16th August @time t.b.c.
Round 2 B Bye v ----------------------------------------------
Round 2B only applies if the bye team loses in Round 2A which in that case the bye team plays the loser of B in Round1.
Semi-Finals (4Teams –2 games) w/e 14th-16th August /w/e 4th-6th September
R.C.M Tarmacadam Junior B Hurling Championship: (6 Teams) Extra-Time
Bantry Blues, Barryroe, Gabriel Rangers, Kilbrittain, O Donovan Rossa, Randal Óg
Round 1:
1st August
(C): O Donovan Rossa v Randal Óg, Ardfield, at 7pm
2nd August
(A) : Kilbrittain v Gabriel Rangers, Skibbereen, 7pm
(B) : Bantry Blues v Barryroe, Rossmore, at 3.30pm
Round 2 A: 1 Game(Loser’s Round) w/e 7th-9th August.
___A____ v __B__
_______C BYE__
Round 2B: I Game (Loser Round) Winner Av B versus Loser’s C w/e 21st-23rd August
SEMI- FINALS: ----------------------- v -----------------------------
------------------------ v -------------------------------
FINAL: --------------------------------