League Table Carbery Junior A Hurling League



Dohenys8521155975812
Ballinascarthy86021411033812
Diarmuid O Mathunas8602115892612
St James85121401251511
St Colums54107052189
St Oliver Plunketts732210993168
Clonakilty73139781167
Kilbrittain8305129159-306
Newcestown62041039494
St Marys720574135-614
Kilbree810783133-502
Bandon8017108163-551


Note: 12 team league with team playing 8 games. The 8 teams that each club play is devised using 3 groups of 4 teams based on 2012 league tables .e.g. all teams in group 1 play all teams in groups 2 and 3. NB: Top four teams qualify for semi-finals. Final positions are determined according to CBRL Regulation 4 and Rules 6.36/6.20 O.G. League cut-off date: October 6th.


Carbery Junior A Hurling League
10/03/2013
12:00Newcestown 0-6vs2-8Ballinascarthy Round 1More
16/03/2013
17:00Ballinascarthy 0-18vs2-9Diarmuid O Mathunas Round 2More
17:30St Oliver Plunketts 0-9vs1-10Clonakilty Round 1More
17/03/2013
11:00St Colums 2-8vs0-11Kilbree Round 2More
28/03/2013
20:00Kilbree 1-5vs2-11Dohenys Round 1More
31/03/2013
12:00Diarmuid O Mathunas 0-9vs0-5Dohenys Round 3More
02/04/2013
19:00Bandon 1-6vs1-13St Marys Round 3More
04/04/2013
19:00St Colums 0-10vs0-5Clonakilty Round 6More
05/04/2013
19:00Newcestown 2-11vs3-11Kilbrittain Round 7More
20:00Dohenys 3-21vs1-7St Marys Round 2More
24/04/2013
19:15Diarmuid O Mathunas 1-11vs0-9Clonakilty Round 7More
28/04/2013
12:00St James 2-17vs1-11Kilbrittain Round 4More
16:00St Marys 1-4vs4-12Ballinascarthy Round 7More
03/05/2013
19:30Kilbrittain 1-14vs1-13St Oliver Plunketts Round 2More
04/05/2013
15:00St Marys 0-8vs1-11Diarmuid O Mathunas Round 6 C/shipMore
05/05/2013
15:00Ballinascarthy 0-16vs2-14St Oliver Plunketts Round 6More
15:00Kilbree 3-10vs2-19St James Round 7More
10/05/2013
19:30St Oliver Plunketts 1-11vs1-11St James Round 5More
11/05/2013
19:30Dohenys 3-14vs1-7Newcestown Round 4More
12/05/2013
12:30Bandon 1-11vs1-11St Colums Round 7More
13/05/2013
19:30Clonakilty 1-16vs3-10Dohenys Round 5More
18/05/2013
19:00Clonakilty 1-8vs0-14St James Round 3 ChampsMore
24/05/2013
19:30Kilbree 1-9vs0-6Bandon Round 4More
26/05/2013
12:00Dohenys 0-19vs1-9Kilbrittain Round 6More
15:30Kilbree 0-10vs4-14Newcestown Round 6More
31/05/2013
20:00Diarmuid O Mathunas 1-14vs1-7St James Round 1More
03/06/2013
15:45Dohenys 2-20vs2-7Bandon Round 8 ChampsMore
06/06/2013
20:00St Colums 0-14vs0-10Diarmuid O Mathunas Round 4More
12/06/2013
20:00Clonakilty 1-22vs0-7Bandon Round 2More
20:00Kilbrittain 1-11vs2-15Ballinascarthy Round 3More
20:00St James 0-11vs1-12St Marys Round 8More
20:00St Oliver Plunketts 2-10vs0-5Kilbree Round 3More
17/06/2013
20:00Bandon 3-13vs2-18Kilbrittain Round 1More
21/06/2013
20:00Ballinascarthy 1-5vs1-12Clonakilty Round 4 ChampsMore
22/06/2013
19:00St Marys 1-9vs1-15St Oliver Plunketts Round 4 (Champ)More
27/06/2013
20:00Diarmuid O Mathunas 0-13vs0-9Kilbree Round 5More
21/07/2013
18:30Kilbrittain 2-6vs2-12St Colums Round 5More
27/07/2013
18:30Newcestown 2-23vs0-6St Marys Round 5More
19:30Kilbrittain 1-13vs4-11Diarmuid O Mathunas Round 8 ChampMore
28/07/2013
19:00St Oliver Plunketts 2-10vs1-13Dohenys Round 7 ChampMore
02/08/2013
19:30St James 2-15vs1-12Newcestown Round 2 ChampMore
30/08/2013
19:00St James 4-10vs3-11Bandon Round 6More
10/09/2013
20:00Bandon 1-14vs1-21Ballinascarthy Round 5More
27/09/2013
18:15Ballinascarthy 2-10vs1-6Kilbree Round 8More
20/10/2013
12:00Dohenys 1-14vs1-11St James Semi-FinalMore
26/10/2013
12:00Ballinascarthy 1-11vs2-4Diarmuid O Mathunas Semi-FinalMore
30/10/2013
20:30Ballinascarthy 2-9vs0-12Dohenys FinalMore
TBC
Clonakilty -vs-Newcestown Round 8More
Newcestown -vs-St Colums Round 3More
St Colums -vs-St Oliver Plunketts Round 8More
St Marys -vs-St Colums Round 1More